loader
NEKBE’NİN (BÜYÜK FELAKET) 70. YILDÖNÜMÜNDE İKİNCİ NEKBE YAŞANDI

NEKBE’NİN (BÜYÜK FELAKET) 70. YILDÖNÜMÜNDE İKİNCİ NEKBE YAŞANDI

Köklü Değişim Medya

ABD'nin büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma kararını Gazze sınırında protesto eden Filistinlilere “İsrail” askerlerinin açtığı ateş sonucu 59 Filistinli yaşamını yitirdi, 2 bin 771 Filistinli yaralandı.

ABD Büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınmasını ve “İsrail”in kuruluş yıldönümü olan Nekbe'nin (Büyük Felaket) 70. yılını protesto etmek için Gazzeli Müslümanlar, “İsrail” sınırında günler öncesinden çadırlar kurdu.

Bu sabah başlayan ve yarın da sürecek "milyonluk yürüyüş" adında kapsamlı gösteriler düzenleyen Filistinliler, “İsrail”in sert müdahalesiyle karşılaştı.

”İsrail” askerlerinin açtığı ateş sonucu ABD'nin Kudüs'te büyükelçilik açmasını protesto etmek için abluka altındaki Gazze sınırında düzenlenen gösterilere katılan 59 Filistinli yaşamını yitirdi.

Filistinli Bir Bebek Hayatını Kaybetti

Filistin Sağlık Bakanlığı, Gazze'nin doğu sınırı yakınında 8 aylık bir bebeğin, “İsrail” askerlerinin attığı gaz bombalarından etkilenerek şehit olduğunu duyurdu.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Leyla Enver Gandur adlı Filistinli bebeğin, “İsrail” askerlerinin attığı gaz bombalarını soluması sonucu şehit olduğu ifade edildi.

Yaralı Sayısı 2400'ü Aştı

Açıklamada ayrıca Gazze Şeridi'nin “İsrail” sınırında düzenlenen gösterilerde şu ana kadar 448'i gerçek mermiyle olmak üzere, şarapnel, gaz kapsülleri ve göz yaşartıcı gaz nedeniyle 2771 Filistinlinin yaralandığı kaydedildi.

SON HABERLER