loader
MAZLUMDER, İSTANBUL VE ANKARA’DA ‘SON 28 ŞUBAT OLSUN’ BAŞLIKLI BASIN AÇIKLAMASI DÜZENLEDİ

MAZLUMDER, İSTANBUL VE ANKARA’DA ‘SON 28 ŞUBAT OLSUN’ BAŞLIKLI BASIN AÇIKLAMASI DÜZENLEDİ

Köklü Değişim Medya

MAZLUMDER tarafından İstanbul ve Ankara’da organize edilen “Son 28 Şubat Olsun” başlıklı basın açıklamasına Köklü Değişim, mağdur aileleri, STK’lar ve diğer bazı İslâmi kesimler destek verdi.

•MAZLUMDER’den “Son 28 Şubat Olsun” başlıklı basın açıklaması

MAZLUMDER’in İstanbul’da düzenlediği basın açıklaması 10:45’te başladı. MAZLUMDER Genel Başkanı Ramazan BEYHAN’ın kısa konuşmasının ardından MAZLUMDER Genel Sekreteri Kaya KARTAL basın açıklaması metnini okudu.

MAZLUMDER tarafından hazırlanan basın açıklaması metni:

“28 Şubat” Yeter Artık!

“Geçtiğimiz hafta Ağrı’dan İstanbul’a bütün şubelerimizle eşzamanlı başlattığımız basın açıklaması dizisinin ikinci haftasında aynı talepleri dillendirmek için karşınızdayız.

Hemen her çevreden “28 Şubat Siyasi Yargı Kararları İptal Edilsin!” talebinin en yüksek sesle dillendirildiği bu günlerde, 28 Şubatçıların oluşturduğu siyasi ortamda brifing aldıktan sonra binlerce insana ağır cezalar yağdıran DGM’lerin kararlarıyla hapsedilen 28 Şubat mahpusları için yıllar, hükümetler, siyasi iktidarlar, güç odakları, yargı mensupları değişse de bir şey değişmediğini gördük.

28 Şubatçıların müebbet hapis talebiyle yargılandığı; insanların kendilerine ceza veren hâkimlerle aynı cezaevlerinde tutulduğu; örgütçülerin başka kişileri örgütçü diyerek soruşturduğunun ve cezalandırdığının ortaya çıktığı bu günlerde “BU ZULME SON VERİLSİN!” demekten, “YETER ARTIK!” diye haykırmaktan başka bir yolumuz kalmamıştır.

MAZLUMDER olarak;

- 28 Şubat Siyasi Yargı Kararlarının İptal Edilmesini,

- 28 Şubat tutsaklarının hiçbir bahane ya da erteleme olmaksızın serbest bırakılmasını,

talep ediyoruz.”

•MAZLUMDER Ankara Şubesi’nde Müslümanlara uygulanan yargı zulmü dile getirildi


MAZLUMDER Ankara Şubesi’nce gerçekleştirilen basın toplantısı, MAZLUMDER Ankara Şube Başkanı Abdurrahman ÜNLÜ’nün basın açıklamasını okumasıyla başladı.

Ünlü’nün ardından Araştırma Kültür Vakfı (AKV) Başkanı Metin MAHİTAPOĞLU 28 Şubat’ın yaşandığı süreçte dış mihraklara dikkat çeken kısa bir konuşma yaptı.

Daha sonra Umut Davasından 5 yıl cezaevinde yatan 28 Şubat mağdurlarından Talip ÖZÇELİK, yaptığı konuşmasına, “Temelleri zulüm üzere tesis edilmiş hiçbir sistemden adalet beklenemez. Bu hem 28 Şubat için hem de bu sistemin bütün uygulamaları için söz konudur” diyerek başladı. Bu devletin temellerinin Müslümanlara zulüm üzere kurulmuş olduğunun bilinmesinin gerektiğini ifade eden Özçelik, kendisinin ve diğer bazı İslâmi davalardan hâlâ cezaevinde bulunan Müslümanların mağduriyetlerinden örneklerle konuşmasını sonlandırdı.

Milat Gazetesi Yazarı Tayyar TERCAN, 28 Şubat’tan bugüne başından geçen süreci anlattı. 10 yıla yakın cezaevinde yattığını ve 5 yıla yakın da firari yaşadığını ifade eden Tercan; devletin Müslümanlara yönelik düşmanca tavrını ortaya koyan bir konuşma yaptı.

Ardından sözü alan  Sosyolog Yazar Süleyman UĞURLU, Hizb-ut Tahrir dosyalarından 3 kez cezaevine girdiğini ifade ettikten sonra, Hizb-ut Tahrir’e uygulanan yargı zulmünün tarihsel sürecini ortaya koydu. Müslümanlara yönelik olarak uygulanan düşman ceza hukukunun “militan demokrasi” denilen anlayıştan kaynaklandığını ifade eden Uğurlu, Cumhuriyet Başsavcısı Vural SAVAŞ’ın “İrtica ve Bölücülükle Mücadelede Militan Demokrasi” adlı kitabından yaptığı alıntılarla bu Müslümanlara yönelik düşmanlığın altında yatan anlayışın bugün de devam ettiğini ortaya koydu.

MAZLUMDER Ankara Şube Başkanı Abdurrahman ÜNLÜ’nün kapanış konuşmasının ardından basın toplantısı sona erdi.

MAZLUMDER basın toplantısı videosu: 

SON HABERLER