26 Nisan 2018 - 10 Şaban 1439
KÖKLÜ DEĞİŞİM'DEN DEMOKRASİ ANKETİ
2015-10-29 14:41:32 | kokludegisim.net | KÖKLÜ DEĞİŞİM'DEN DEMOKRASİ ANKETİ
Halkımız Demokrasi gerçeğinin ne kadar farkında? Köklü Değişim bu sorunun cevabını sokakta aradı.

Demokrasi bin bir türlü tarifi, ikiyüzlülüğü, şakşakçıları ve davetçileri ile hayatımızda önemli bir yer kaplıyor. Dikkat ederseniz seçim sonuçları açıklanırken “halk kazandı” denmiyor “demokrasi kazandı” deniyor. Yapılan terör eylemleri de aynı şekilde, halka değil “demokrasimize kast edildi” denilerek servis ediliyor. Özetle demokrasi hayatımızı esir almış vaziyette. Peki, halkımız Demokrasi gerçeğinin ne kadar farkında? Köklü Değişim bu sorunun cevabını sokakta aradı. 9’u Büyük Şehir olmak üzere 11 ilde 18 yaş üstü kadın erkek toplamda 4.830 kişi ile yüz yüze yaptığımız anket sonuçları gerçekten dikkat çekici.

İşte anket sorularımız ve verilen cevaplar:SONUÇ VE DEĞERLENDİRME

Türkiye’de yaşayan insanların neredeyse yarısı gerçek manada demokrasinin ne demek olduğunu bilmiyor. Demokrasiyi seçimlerde oy kullanmaktan öte bir şey olarak addetmiyor. Yine çok büyük bir çoğunluk, Demokratik değerler ile İslami hükümlerin bir birine zıt olduğunu anladığında seçimini İslami hükümlerden yana yapıyor.

Cumhuriyet ile başlayan İslamsızlaştırma operasyonu başarısız olmuştur. Toplumda İslami duygular halen varlığını sürdürmektedir. Ancak yanlış bilgilendirme ve yanlış yönlendirme Müslümanları İslam’ın esaslarından habersiz bırakmıştır. Toplum kendisini takip ettiği şahısların sözlerine itibar etmekte ve üzerinde araştırma yapma ihtiyacı hissetmemektedir.

Anketimize katılanların Müslümanlar için en uygun yönetim şeklinin Hilafet olduğunu söylemeleri demokrasinin olmazsa olmazlar arasında bulunmadığını ve toplumsal hafızada Hilafet’in varlığını bir şekilde sürdürdüğünün göstergesidir.

Türkiye toplumu içinde barındırdığı tüm etnik unsurlarıyla İslami duyguları bünyesinde barındırmaya devam ediyor. Fikri açıdan beslendiğinde o eski ihtişamlı günlerine yeniden kavuşması hiçte zor gözükmüyor. 


Yorumlar
Ali Şahin (Mustafa KÜÇÜK | 2015-10-29 15:47:40
Onayla
İptal
Bu halk Hilafetle ihya olmayı hakkediyor.
ilyas | 2016-09-11 22:37:01
Onayla
İptal
islam dogru bir şekilde halka sunulsa aklı selim olan insan mutlaka hilafet ve islam diyecektir...

SON HABERLER