loader
KATİL ESED’DEN HAİN SALDIRI: 7 ÖLÜ

KATİL ESED’DEN HAİN SALDIRI: 7 ÖLÜ

Köklü Değişim Medya

Suriye'de katil Esed rejimi ve İran destekli grupların, İdlib sınırları içerisinde bulunan Bara ve İhsim köylerine saldırısında 7 kişi hayatını kaybetti, 10 kişi de yaralandı.

Suriye Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) Medya Sorumlusu Hasan el-Ahmet yaptığı açıklamada, rejim güçlerinin, İdlib'in güneyinde yer alan Bara ve İhsim köylerine karadan karaya atış yapan silahlarla saldırı düzenlediğini belirtti.

Hasan el-Ahmet, saldırıda Bara'da 2, İhsim'de 5 kişinin yaşamını yitirdiğini belirtti. Yaralanan 10 kişi çevredeki hastanelere kaldırıldı.

Öte yandan Esed rejim güçleri, sabahın erken saatlerinde İdlib'in güneyindeki İhsim, Meşşun, Mastuma, Sfohin, Filyfil, Kensafra ve Belyun köylerine de topçu saldırısı düzenledi.  

İdlib’de Durum

Türkiye, Rusya ve İran arasında 4-5 Mayıs 2017'de gerçekleşen Astana toplantısında, İdlib ve komşu illerin (Lazkiye, Hama ve Halep vilayetleri) bazı bölgeleri, Humus ilinin kuzeyi, başkent Şam'daki Doğu Guta ile ülkenin güney bölgeleri (Dera ve Kuneytra vilayetleri) olmak üzere 4 "gerginliği azaltma bölgesi" oluşturuldu.

Buna rağmen Esed güçleri ve İran destekli gruplar, Rusya'nın hava desteğiyle 4 bölgeden 3'ünü ele geçirip İdlib'e yöneldi. Türkiye, Eylül 2018'de Rusya ile ateşkesi güçlendirmek için Soçi'de ek mutabakata vardı.

Esed Ateşkese Hiç Bir Zaman Uymadı!

Yapılan her anlaşmadan sonra Esed güçleri bölgedeki kontrol alanını genişletirken Mayıs 2019'da Rusya ve rejim güçleri, tüm bölgeyi ele geçirmek için operasyonlara başladı ve İdlib’de bulunan çok sayıda büyük yerleşim yerlerini kontrol altına aldı.

Son olarak Türkiye ve Rusya arasında 5 Mart'ta Moskova'da yeni bir mutabakat sağlandı ancak rejim güçleri anlaşmaya bağlı kalmayıp ateşkesi büyük ölçüde ihlal etmeye devam ediyor.

Yaklaşık 2 milyon Suriye halkı, 2017-2020 döneminde Rusya ve Esed güçlerinin saldırılarında Türkiye sınırına yakın bölgelere göç etmek zorunda kaldı.

SON HABERLER