loader
İDLİB’E YÖNELİK SALDIRILAR RAMAZAN’DA ARTTI!

İDLİB’E YÖNELİK SALDIRILAR RAMAZAN’DA ARTTI!

Köklü Değişim Medya

Suriye'de kâfir Rusya ve katil Esed rejimine ait savaş uçaklarının muhaliflerin kontrolündeki İdlib yerleşimler yerlerine yönelik saldırılarında, Ramazan ayında ciddi artış yaşandı.

Esed rejimine ait savaş uçaklarının, "İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi" sınırları içindeki sivil yerleşimlere dün gece saatlerinde düzenlediği hava saldırılarında 6 sivil yaşamını yitirdi.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, Rusya, Esed ve İran destekli gruplardan oluşan rejim güçleri, dün gece saatlerinde İdlib ilinin Han Şeyhun, Cisir Eş Şuğur ve Serakib ilçeleri ile İştebrak, Keferrruma, Marrıthırma, Sfuhen, Es Sahın, El Kassabiyye, Abidin, Hiş, Kirisaa, Kefer Sicne ve Nukeyyir köylerine ve Hama'nın kuzeybatısındaki el-Havice köyüne hava saldırıları ve topçu atışları düzenledi.

Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) kaynaklarından alınan bilgiye göre, dün gece saatlerinde Cisir Eş Şuğur, Serakib ilçeleri ile Sfuhen, Es Sahın ve el-Havice köyüne düzenlenen hava saldırılarında 6 sivil hayatını kaybetti.

"İdlib’de Durum

Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib ili, neredeyse devrimin başından bu yana muhaliflerin kalesi niteliğinde.

İç göç ile nüfusu yaklaşık 4 milyona ulaşan İdlib'in merkezi, Mart 2015'te muhaliflerin kontrolüne geçti. İdlib, Rusya ve Esed’in en yoğun hedef aldığı bölgelerin başında geldi.

Türkiye, Rusya ve İran, 4-5 Mayıs 2017'deki Astana toplantısında, İdlib ve çevresini "Gerginliği Azaltma Bölgesi" ilan etti. Rejim güçlerinin ateşkesi sık sık ihlal etmesi üzerine Türkiye ve Rusya, ek mutabakata vardı. Rusya ve Rejim, destekçilerinin yardımıyla 17 Eylül 2018'de Soçi'de imzalanan mutabakata rağmen saldırılarına devam ediyor. Garantör ülke Türkiye ise bu saldırılara sessiz kalarak İdlib halkının vahşice katledilmesine göz yumuyor.

Sivil Savunma kaynakları, 25 Nisan'dan bu yana düzenlenen saldırılarda en az 195 sivilin yaşamını yitirdiğini, 485'den fazla kişinin yaralandığını belirtiyor.

Rusya, Esed ve destekçileri, Türkiye ve Rusya'nın İdlib mutabakatını imzaladığı 17 Eylül 2018'den bu yana ateşkesi ihlal ederek düzenlediği saldırılarda 553 binden fazla sivil yerlerinden edildi.

Esed rejimi, İran destekli gruplar ve Rusya'nın hava desteğiyle, yaklaşık 3 hafta önce başlattığı "İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi"ne geniş çaplı saldırılarla 100 kilometrekare civarında bir alanı ele geçirdi.

Muhalifler ise söz konusu bölgeleri rejim güçlerinden ele geçirmek için zaman zaman operasyonlar düzenliyor.

SON HABERLER