loader
DIŞİŞLERİ, BM’NİN KIBRIS’TAKİ BARIŞ GÜCÜ KARARINA TEPKİ GÖSTERDİ

DIŞİŞLERİ, BM’NİN KIBRIS’TAKİ BARIŞ GÜCÜ KARARINA TEPKİ GÖSTERDİ

Köklü Değişim Medya

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Kıbrıs’ta BM Barış Gücü’nün görev süresini altı ay daha uzatma kararı alırken, Türkiye’ye kapalı Maraş bölgesi ile ilgili geri adım atma çağrısında bulundu. Dışişleri karar "gerçeklikten kopuk" yanıtını vererek tepki gösterdi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) adadaki barış gücünün görev süresini uzatarak, bir kez daha Türkiye ve Kıbrıslı Türklerin terk edilmiş kapalı Maraş bölgesinin açılmasında verdiği karardan geri adım atmasını talep etti.

Oy birliği ile kabul edilen dünkü kararda, Birleşmiş Milletler Barış Gücü (BMBG) görevi 31 Aralık 2021 tarihine kadar uzatılırken, "adadaki gerilimi tetikleyebilecek ve barışçıl bir çözüm için beklentileri zayıflatabilecek herhangi bir tek taraflı eylemden" kaçınılma çağrısı yapıldı.

Öte yandan BMGK kararında, ateşkes hatları boyunca askeri statükonun ihlal edilmesi konusundaki ciddi endişelerini dile getirdi. Her iki tarafın da tampon bölgeyi ihlal ettiğine ve bölgede yetkisiz inşaatlarda artış olduğuna dikkat çekilen kararda, tüm bunların BMBG’nin bölgedeki görevini zorlaştırdığına vurgu yapıldı.

Dışişleri BM’nin Çağırısına Tepki Gösterdi

Dışişleri Bakanlığı, BMGK’nın Kıbrıs’taki BM Barış Gücü görevini uzatma kararına tepki gösterdi. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada "Kendi içinde tutarsızlıklarla dolu, gerçeklikten kopuk bu kararda maalesef Kıbrıs Türk halkının iradesi yine yok sayılmıştır. BMBG'nin görev süresinin uzatılmasında KKTC’nin (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) rızasının alınmaması BM’nin kendi kural ve ilkelerine aykırıdır. Bu durumun düzeltilmesini ve KKTC topraklarındaki varlığının sorgulanmaması için BMBG'nin KKTC makamlarıyla bir an evvel bir anlaşma yapmasını bekliyoruz" çağrısında bulundu.

 

 

SON HABERLER