loader
BORÇ BATAĞINDAKİ PAKİSTAN IMF’YE BAŞVURDU

BORÇ BATAĞINDAKİ PAKİSTAN IMF’YE BAŞVURDU

Köklü Değişim Medya

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, mali kriz içindeki Pakistan'a bir kurtarma paketinin masaya yatırılması için görüşmelerin başlatıldığını açıkladı.

Lagarde, Pakistan'nın yardım planından faydalanması için, Çin'e olan borçları dahil bütün dış borçlarını şeffaf bir şekilde IMF'ye açıklaması gerektiğine dikkat çekti. Borç batağındaki Pakistan’ın nasıl bir politika izleyeceği ileriki günlerde netlik kazanacak.

Geçtiğimiz günlerde Pakistan Maliye Bakanı Asad Umar, IMF ile acil mali yardım için görüşmelere başlayacaklarını belirtmişti. Bakanlık istenecek mali yardımın miktarını belirtmedi ancak Umar daha önce, hükümetin dış borçlarını ödeyebilmek için yıl sonuna kadar en az 8 milyar dolara ihtiyacı olduğunu açıklamıştı.

Pakistan Borç Batağında

Çin'in Pakistan'daki üç yıllık programının büyüklüğü 62 milyar dolar. Altyapı yatırımları yollardan elektrik santrallerine ve limanlara kadar pek çok alanı kapsıyor.

Halihazırda Pakistan'da Çin destekli 200'den fazla proje devam ediyor. Projelerin bir çoğunun finansı ise Çin'den sağlanan kredilerle ayakta duruyor. Başbakan İmran Han göreve geldiğinden beri ülkesinin Çin'e olan yükümlülüklerini azaltmak istiyor.

Öte yandan, Pakistan'ın IMF'ye başvurusunun Çin'le olan ilişkilere de zarar vereceği düşünülüyor. Amerika Birleşik Devletleri, IMF'nin parasının Çin'e olan borcun ödenmesinde kullanılmasını istemediği aktarılıyor.

Pakistan ekonomisi dış finansmana bağımlılığı nedeniyle kırılgan gelişen ülkeler arasında gösteriliyor. Ülkede cari açığın milli gelire oranı yüzde 8'in üzerinde.

 

SON HABERLER