loader
AFGANİSTAN’DA 600 BİN ÇOCUK ÖLEBİLİR

AFGANİSTAN’DA 600 BİN ÇOCUK ÖLEBİLİR

Köklü Değişim Medya

UNICEF, Afganistan'da uzun yıllardır ABD ve müttefiklerinin sürdürdüğü çıkar savaşı, kuraklık felaketleri ve sel baskınları nedeniyle beş yaşın altındaki yaklaşık 600 bin çocuğun açlıktan ölümle karşı karşıya olduğunu açıkladı. 1 trilyon dolar değerinde yeraltı zenginliğine sahip ülkede, devlet başkanlarının serveti de yaşanan yoksullukla tezat içinde.

ABD’nin çıkarları için müttefikleri ile başlattığı savaş, Afganistan’ı yok olma seviyesine getirdi. Milyonlarca Afgan ülkesinden Batı’ya doğru göç etti. Onlarcası İran-Türkiye sınırında donarak ya da Akdeniz’de boğularak can verdi. Kurtulanlar ise sığındıkları ülkelerde karın tokluğuna ya da düşük ücretle çalışmaya devam ediyor.

Eski devlet başkanı Hamid Karzai’nin Dubai’deki 90 milyonluk dolarlık gayri menkulü kamuoyunda tartışılırken, BM, açlıkla mücadele için 3 hafta içinde 6 milyon euro bulunmazsa 600 bin çocuğun açlıktan ölebileceğini beyan ediyor.

600 Bin Çocuk Açlıktan Ölebilir

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu UNICEF tarafından hazırlanan raporda, Afganistan'da yetersiz beslenme nedeniyle özel bakıma gereksinim duyan çocuklariçin bu yıl yeterli bütçe oluşturulmadığına dikkat çekildi ve bağış çağrısında bulunuldu.

Durumları acil olan çocukların yüzde 60'ına yeterli gıda temin edilebilmesi için gelecek üç hafta içinde yaklaşık 6 milyon 300 bin euro gerektiği belirtilen raporda, kaynak temin edilememesi durumunda 600 bin çocuğun açlıktan ölebileceği uyarısı yapıldı.

Bir UNICEF yetkilisi ise Afganistan'ın dışında yine Batılı ülkelerin çıkarları için yerli işbirlikçilerin yürüttüğü  Yemen ve Güney Sudan'daki savaşlarda çocukların yetersiz beslenme ve açlık nedeniyle ölüm riski altında yaşadıklarını belirtti. 

Yetersiz beslenen çocukların bağışıklık sistemi çöktüğü için düzenli beslenen akranlarının kolaylıkla atlatabileceği hastalıklara yenik düşebiliyor. Bu çocukların sağlıklı çocuklara göre ölüm riski 11 misli fazla.

SON HABERLER