loader
28 ŞUBAT DAVASI ‘KARAR’ DURUŞMALARI BAŞLADI

28 ŞUBAT DAVASI ‘KARAR’ DURUŞMALARI BAŞLADI

Köklü Değişim Medya

28 Şubat Davasının Ankara Adliyesi’nde görülen karar duruşmasını takip etmek üzere Mazlumder Ankara Şubesi üyeleri ve vatandaşlar bugün adliye önünde toplandı. Basın açıklamasını Mazlumder Ankara Şube Başkanı Abdurrahman ÜNLÜ yaptı.

Abdurrahman ÜNLÜ (Mazlumder Ankara Şube Başkanı)

Basın açıklamasına; Köklü Değişim Medya Ankara Temsilcisi Kadir KAŞIKCI, 28 Şubat mağdurlarından Gazeteci-Yazar Tayyar TERCAN, açıklamaya destek veren çeşitli STK temsilcileri, başörtüsü mağdureleri, avukatlar ve vatandaşlar katıldı.

Gazeteci-Yazar Tayyar TERCAN

Hasan Hüseyin ULUDAĞ (ASDER Genel Başkan Yardımcısı)

 

28 Şubat Davası karar duruşmalarının üç gün süreceği öğrenildi.

Çok sayıda insan çeşitli komplolarla; Sivas Davası, İslami Hareket Davası, MGV Davası, Jak Kamhi Davası, Umut Davası, Hizb-ut Tahrir, İBDA-C ve Hizbullah davası gibi davaların içerisine doluşturulup düzmece senaryo ifadelere zorla imza attırılarak mahkûm edildiler. Halen bu insanlar cezaevlerinde tutulmaktalar. Bu davaları yürütmüş birçok hâkim ve savcı 15 Temmuz sonrası ihraç edilmiş olsa da, sebep oldukları mağduriyetin giderilmesi adına maalesef ciddi bir adım atılmamıştır.” denilen açıklamanın tam metni şu şekilde:

Basın Açıklaması:

Bugün burada, Ankara Adliyesi'nde görülen 28 Şubat Davası'nın karar duruşmasını takip etmek ve 28 Şubat vesayeti altındaki yargı tarafından verilmiş siyasi kararların iptal edilmesi yönündeki talebimizi yinelemek için toplanmış bulunmaktayız.

Toplumsal hayatta ve insan haklarında kapatılması güç bir yara açan 28 Şubat post modern darbesi, aradan geçen 21 yıla rağmen halen etkisini sürdürmektedir.

Aktörlerinin 1000 yıl etkisi olacağını iddia ettiği bu darbeyle, şimdiye kadar ciddi bir hesaplaşmaya gidilmediği gibi, yaşanılan mağduriyetler büyümeye devam etmektedir.

28 Şubat denince akla gelen; İmam Hatip'lere uygulanan katsayı, ikna odaları, başörtüsü yasağı gibi insanlık ayıbı uygulamalar kaldırılmış olsa da, bu darbenin aktörleri olan "derin" ve "paralel" odakların işlediği hukuk katliamlarıyla ne yazık ki bir yüzleşmeye gidilmemiştir.

Bu odaklar, gerek 28 Şubat öncesinde gerekse sonrasında İslami camiadan binlerce kişiyi hukuksuz bir şekilde gözaltına almış ve bu insanları işkencelerden geçirerek, Devlet Güvenlik Mahkeme'lerinde ve Özel Yetkili Mahkemeler'de yine hukuksuz bir şekilde cezalandırmıştır.

Çok sayıda insan çeşitli komplolarla; Sivas Davası, İslami Hareket Davası, MGV Davası, Jak Kamhi Davası, Umut Davası, Hizb-ut Tahrir, İBDA-C ve Hizbullah davası gibi davaların içerisine doluşturulup düzmece senaryo ifadelere zorla imza attırılarak mahkûm edildiler. Halen bu insanlar cezaevlerinde tutulmaktalar. Bu davaları yürütmüş birçok hâkim ve savcı 15 Temmuz sonrası ihraç edilmiş olsa da, sebep oldukları mağduriyetin giderilmesi adına maalesef ciddi bir adım atılmamıştır.

Gelinen noktada, çok sayıda insanın kendisine operasyon yapan, işkence eden, haksız cezalar veren; polis, savcı ve hâkimlerle aynı cezaevlerinde yatması gibi bir garabete şahitlik etmekteyiz. Üstelik mağdurlara işkence altında düzmece ifadelerin imzalatıldığı, belgelerle ortaya çıkmasına rağmen kum pasa uğramış bu kişilerin "Yeniden Yargılanma" talepleri görmezden gelinmektedir.

Bizler Mazlumder olarak, haksız yere cezaevlerinde bulunan çok sayıda insanın unutulmaması ve geç de olsa mağduriyetlerinin giderilmesi adına; "28 Şubat Siyasi Yargı Kararları" iptal edilsin diyor ve herkes için "ADİL YARGILANMA" talebimizi bir kez daha hatırlatıyoruz.

Unutulmamalıdır ki; 28 Şubat'ın ve 15 Temmuz'un failleri olan "derin çeteler" ve "paralel odaklar"la gerçek anlamda bir hesaplaşmaya gidilecekse, sebep oldukları mağduriyetleri gidermekle işe başlanmalıdır.

SON HABERLER