loader
KÖKLÜ DEĞİŞİM YAYINCILIĞIN ŞANLIURFA FUARINDAKİ STANDINA YOĞUN İLGİ

KÖKLÜ DEĞİŞİM YAYINCILIĞIN ŞANLIURFA FUARINDAKİ STANDINA YOĞUN İLGİ

Köklü Değişim Medya

Şanlıurfa’da 22.11.2019-01.12.2019 Tarihleri arasında bu yıl 3.sü düzenlenen Şanlıurfa Ulusal Kitap Fuarı’na Köklü değişim Basın ve Yayıncılık’ da katıldı. Cuma günü başlayan fuar, birçok yayına ev sahipliği yaptı. Öğrenci, akademisyen, bürokrat ve daha birçok kesim fuar dolayısıyla bir araya geldi. Halkın yoğun teveccühü ise gözlerden kaçmadı.

Araştırmacı Yazar Musa Bayoğlu Pazar günü imza günü dolayısıyla kitaplarını imzaladı. Birçok okuyucu ile özel diyalogların gerçekleştiği imza programından sonra  “Aile ve İstanbul Sözleşmesinin yol açtığı sorunlar ve yıkım” konulu bir panel gerçekleştirdi. Konferans salonunda gerçekleştirilen panele yoğun katılım gözlendi. Bayoğlu, aile ekseninde Müslüman ailelerin sistemden kaynaklı saldırılarla karşı karşıya kaldığını ve bunun İslami toplum yapısına da zarar verdiğini ve telafisi mümkün olmayan sorunlara yol açtığını ifade etti.

Bayoğlu konuşmasında: ‘Osmanlı Hilafet devleti kaldırıldıktan sonra Sömürgeciler ve onlarla birlikte hareket eden aveneleri İslam coğrafyasında İslam’ın bütün emarelerini kaldırdılar… Almış oldukları ilk karar İsviçre’den kopyala yapıştır yaparak ithal ettikleri Medeni kanunu uyguladılar. Bu kanun uygulama sahasına konulmasıyla birlikte birçok yasak hüküm, mubah hale getirildi. Ancak aile yapısı tam anlamıyla yok edilemedi. Müslümanların İslam’a bağlılıkları özellikle de aile kurumunda davam etti. Bu yetmeyince Avrupa menşeli birçok anlaşma imzalandı. Bunlardan belki de en tehlikelisi kadına yönelik şiddetin önlenmesi adı altında kısaca CEDAW dedikleri antlasmadir. 1979 da imzalanan ve Türkiye’nin 1985 te kabul ettiği bu anlaşma yoluyla aile ye ikinci bir darbe daha vuruldu’’ diyerek tarihi arka planına vurgu yaptı.

Ardından Bayoğlu İstanbul Sözleşmesi’ne değinerek "Aile kavramını kabul etmiyor İstanbul sözleşmesi…  Aile yok edilmesi gereken bir kavramdır. Çünkü yasa Avrupa konseyinin hazırladığı bir sözleşmedir. Ev içi şiddetin ve kadına yönelik şiddetin ve bununla mücadele için Avrupa’nın ortaya koyduğu ve Avrupa konseyinin imzaladığı bir sözleşmedir. Bu sözleşmeye istinaden "toplumsal cinsiyet eşitliği" dedikleri bir tanımdan yola çıkılarak belediyelerde, okullarda, konferans salonlarında, kitaplarda ve resmi olarak TV‘lerde ilgili tüm maddeler işlenmektedir...’’ şeklinde konuşmasını sürdürdü.

Köklü değişim standının bürokrat ve akademisyen kesimden de ziyaretçileri vardı. Bu çerçeve de Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül standımızı ziyaret ettiler. Köklüdeğişim dergisi yazarı Cahit Toprak ile kısa bir diyalog gerçekleştirdi.  Beyazgül’e,  Köklü Değişim yayınlarından çıkan "Türkiye'nin Konut Politikası ve Kentsel Dönüşüm" raporu ve İlahiyatçı yazar Abdullah İmamoğlu'nun "Müslümanın Siyasi İlmihali" kitabını hediye etti.

Yine Standımızın ziyaretçileri arasında Şanlıurfa Valisi Sayın Abdullah Erin de vardı. Köklü Degisim Yayınları standımıza icabet eden Vali Erin’i, Köklü değişim Yazarı Musa Bayoğlu karşıladı. Kendisine "İslam iktisat Nizamı" ve "Hilafet devletinde Maliye" kitapları hediye edildi. Şanlıurfa Haliliye İlçesi eski Belediye Başkanı Sayın Fevzi Demirkol da standımızın ziyaret eden isimler arasındaydı.

Bu yıl 3. kez düzenlenen Şanlıurfa ulusal kitap fuarına yoğun ilgi devam ediyor… Fuar kapsamında 01.12.2019 Pazar günü ise İlahiyatçı yazar Abdullah İmamoğlu imza ve söyleşi programı olacak…